OLU11048MAXII
OULU
Overview
Pure sine wave output inverter
> according to the load requirements, the battery charging current can be set through LCD
> the priority input mode of mains / solar energy can be set through the LCD
> compatible with mains power and generator input
> automatic restart function when mains power is restored
> overload, high temperature and short circuit protection
> intelligent battery charging design makes the battery more fully utilized
> cold start function
Model type | OLU5548MAXII | OLU8048MAXII | OLU11048MAXII | |
On grid function | / | Max can be 6 sets | ||
output | Voltage (battery model) | Single phase 220Vac/230Vac,±5% | Single phase 230Vac,±5% | |
efficiency(peak) | 93% | 93% | ||
Transfer time | 10ms(PC); 20ms(House hold) | |||
wave | Pure sine wave | |||
battery | Battery voltage | 48Vdc | 48Vdc | |
Float voltage | 54Vdc | 54Vdc | ||
Over voltage protect | 63Vdc | 66Vdc | ||
Solar charge | Max input power | 6KW | 8KW(4KW*2) | 11KW(5.5KW*2) |
MPP range@working voltage | 120~450Vdc | 90~450Vdc | ||
Max input voltage | 500Vdc | 500Vdc | ||
Max input current | 18A/100A | 18A*2 | 18A*2 | |
Max charge current | 100A | 150A | 150A | |
AC charger | AC input voltage | 230Vdc | 230Vdc | |
Voltage range | 90~280Vac(House hold)/170~280Vac(PC) | 90~280Vac(House hold)/170~280Vac(PC) | ||
Frequency range | 50Hz/60Hz(adjust) | 50Hz/60Hz(adjust) | ||
Max charge current | 100A | 120A | 150A | |
Basic | Size | 507*301*110mm | 531*504*158mm | |
Weight (kg) | 10 | 19 | 21 | |
Communication port | RS485/CAN/ Dry contact | RS485/CAN/Dry contact | ||
Environment | Working temp. | -20℃~+50℃ | -20℃~+50℃ | |
Storage temp. | -30℃~+70℃ | -30℃~+70℃ | ||